Wyposażenie apteki i wsparcie marketingowe – cz. 3

Inny pomysłem na poprawę swoich szans na rynku są grupy zakupowe. Czym się różni alliance z grupą zakupową od franczyzy? Przede wszystkim grupy zakupowe nie pobierają lub pobierają stosunkowo niewielki opłaty za uczestnictwo w grupie. Dają możliwość zakupu na preferencyjnych warunkach – znacznie lepszych od warunków dla indywidualnej apteki, ale też nieco mniej korzystnych niż we franczyzie – grupa zakupowa musi z czegoś żyć ;-).

Grupy zakupowe organizują często gazetki, akcje promocyjne na wybrane produkty i to w zasadzie byłoby na tyle. Coraz częściej grupy zakupowe, szczególnie te największe organizują szkolenia dla swoich klientów.
Niestety w grupie zakupowej nie otrzymasz rabatów na produkty kilku kluczowych firm i to jest wg mnie największy minus bo na tych produktach tak naprawdę często rozgrywa się biznes.

Dla kogo jest grupa zakupowa?

Na pewno dla drobnych i bardzo ostrożnych aptekarzy, bojących się wypłynąć na szerokie wody jakie oferują projekty franczyzowe i firmy zarządzające aptekami.

Grupa zakupowa jest zdecydowanie dla aptek indywidualnych, małych, których możliwości negocjacyjne z przedstawcielstwem farmaceutycznym sa żadne.

Często moi klienci nie mieli świadomości, że kupując 10 op danego produktu w naszym projekcie franczyzie otrzymują np., 30% rabatu podczas, gdy kupując sami otrzymywali zaledwie 8-10%.

W jednej z grup zakupowych ten sam produkt był rabatowany na poziomie 20 oczek. Sporo więcej niż przy indywidualnej aptece, ale o 10% mniej niż w projekcie franczyzowym.

Rachunek opłacalności jest zatem prosty. Ale to Ty podejmujesz decyzję…