3. Poszukiwanie pracowników:
Jeżeli planujesz otwarcie apteki to proponuję już zacząć proces rekrutacji pracowników, a właściwie ich poszukiwanie… Największe szanse na znalezienie pracowników to duże miasta, miasta akademickie. Najtrudniej jest w małych miastach i na terenach wiejskich.
Jeżeli chodzi o wynagrodzenia to widełki są różne w zależności od rodzaju apteki, jej lokalizacji jak i regionu kraju. Najniższe wynagrodzenia są w aptekach indywidualnych znajdujących się w miastach i na terenach wiejskich. Najwyższe wynagrodzenia płacą sieciówki dla farmaceutów pracujących w aptekach w galeriach handlowych – apteka 7-mio dniowa 8-21…
Jeżeli chodzi o zróżnicowanie płac ze względu na region kraju to najwyższe wynagrodzenie mają farmaceuci pracujący w regionie Polski Północno-Zachodniej. Powód? Brak absolwentów w regionie – Szczecin, Koszalin, czy Gorzów, czy Słupsk w dalszym ciągu nie mają wydziału farmacji. Druga przyczyna to bliskość granicy z Niemcami. Sam znam kilka osób, które mieszkają w zachodniej części kraju i codziennie dojeżdżają do pracy do niemieckiej apteki, gdzie wynagrodzenie wypłacane jest w euro 😉
Dlatego też sieci aptek pracujące w tym regionie nie rzadko ściągają do pracy farmaceutów z podkarpacia, lubelszczyzny, podlasia, gdzie wynagrodzenia są relatywnie niższe…
Jeżeli chodzi o techników – to znalezienie pracownika jest zdecydowanie prostsze. Technika wciąż produkują nowych absolwentów, jest zatem w czym wybierać 😉 Gorzej jest jeśli chodzi o poziom różnice w kształceniu są ogromne dlatego radzę nie „kupować kota w worku” chyba, że masz dużo czasu i cierpliwości aby przyuczyć do zawodu.
Jak i gdzie znaleźć pracowników?
Najlepiej zacząć poszukiwania od znajomych, kolegów, koleżanek z pracy, ze studiów. Będzie to może banał, ale najlepsze są osoby z polecenia… Za pewne i Tobie zdarzyło się, że kiedyś ktoś szukał pracy i zostawił swoje cv, które po pewnym czasie wylądowało w koszu…
Dobra rada… zacznij archiwizować takie dokumenty. Nigdy nie wiesz kiedy Ci się przydadzą ;-). Jeśli wśród znajomych nie znalazłaś/eś jednak odpowiedniej osoby możesz zamieścić ogłoszenie na stronie okręgowej izby lub odpłatnie na olx, czy innych portalach z ogłoszeniami i oczywiście na facebook czy linkedin… Można również zlecić rekrutację firmie zewnętrznej, ale to już spory wydatek – myślę, że przy otwarciu pierwszej apteki nie będzie takiej konieczności.
Jak przekonań pracownika, aby przyszedł do nas…?
Ludzie zmieniają pracę z różnych powodów. Nie układa im się z szefem, nie są zadowolenie z wynagrodzenia, pracują w systemie równoważnym, weekendami do 22, atmosfera w zespole jest słaba itd… Dlatego nie zawsze wysokość wynagrodzenia jest kluczowa. Czasami wystarczy zaoferować przyjazne godziny pracy np. 8-18 i sb 9-14 i wówczas przy podobnym lub nawet niższym wynagrodzeniu stajesz się bardziej konkurencyjny.
Warto zaproponować kontrakt z pracownikiem, dzięki czemu może on relatywnie więcej zarobić… W większości sieci jest tylko umowa o pracę… Na tę formę zgadzają się głównie mężczyźni – kobiety w wieku produkcyjnym zdecydowanie wolą umowę o pracę, z wiadomych względów:-) Aby przekonać pracownika do zmiany pracy mile widziane są tzw. benefity: rozliczenie kilometrówki na dojazdy, telefon służbowy, karnet fitness itd., itp.
Jeśli znalazłeś już pracownika podpisz z nim umowę i zabezpiecz siebie przed ewentualną jego ucieczką 😉 3 miesiące wypowiedzenia to nie tylko parasol ochronny dla pracownika, to 3 miesiące czasu dla Ciebie na znalezienia zastępstwa, a jak pisałem wcześniej łatwo nie jest, i przez kilka najbliższych lat będziemy mieli rynek pracownika…
W następnym numerze przybliżę temat dotyczący wyposażenia apteki i wyboru drogi – walka z konkurencją w pojedynkę czy wsparcie marketingowe w ramach projektów franczyzowych lub wsparcie tzw. grup zakupowych…